Zamów tłumaczenia tekstów i dokumentów o dowolnej złożoności na język francuski lub z języka francuskiego w biurze tłumaczeń NotaBene w Warszawie i Gdańsku!

Z jakim rodzajem tekstów pracuje Biuro tłumaczeń NotaBene?

– Tłumaczenie z francuskiego tekstów technicznych dotyczące elektroniki, lotnictwa i okrętownictwa, rolnictwa, przemysłu, przemysłu olejowego i chemicznego itd. W tym celu wybieramy tłumaczy, którzy znają specyfikę danego przemysłu.

– Tłumaczenie z francuskiego dla IT – okalizacji aplikacji, gier, oprogramowania i stron internetowych.

– Tłumaczenie z francuskiego tekstów medycznych — książki, instrukcje obsługi, artykuły do specjalistycznych publikacji drukowanych i online, dokumentacja medyczna, korespondencja z placówkami medycznymi, transkrypcje i tłumaczenia wyników badań, instrukcje stosowania leków i wiele innych. Tego typu tłumaczenia wymagają doskonałej znajomości terminologii medycznej i skupienia się na szczegółach, aby wyeliminować dwuznaczność, ponieważ rezultat może mieć wpływ na zdrowie lub życie wielu osób.

– Tłumaczenie z francuskiego tekstów prawniczych: statusy, rejestry aktów prawnych, akty założycielskie spółki, umowy, pełnomocnictwa, akta spraw i wiele innych podobnych dokumentów. 

– Tłumaczenie z francuskiego tekstów finansowych obejmuje zestawienia bilansowe, zwroty podatków, faktury płatnicze, listy przewozowe, dokumenty przetargowe itd.

– Tłumaczenie z francuskiego literatury i fikcji, marketingu i reklamy. W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów tłumaczeń, w tym przypadku istnieje większe pole dla wyobraźni tłumacza, ponieważ tłumaczenie słowo w słowo nie jest konieczne. Najważniejsze jest to, aby przetłumaczony materiał miał taki sam wpływ jak oryginalna wersja, a doskonałe tłumaczenie może być pozytywnym dodatkiem.

Uprzejmie prosimy wziąć pod uwagę, że chodzi w tym przypadku o tłumaczenie, opatrzone jedynie pieczątką naszego biura. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia uwierzytelnionego (potocznie „przysięgłego”), prosimy o wstępne poinformowanie naszego menedżera. Tłumaczenie uwierzytelnione może być sporządzone tylko w pewnych kombinacjach językowych

W jaki sposób uzyskać tłumaczenie z francuskiego na angielski, polski, rosyjski, białoruski?

Najpierw musisz złożyć zamówienie. Aby to zrobić, wyślij tekst źródłowy i określ swoje wymagania względem tłumaczenie z francuskiego. Specjalista ds. obsługi klienta z Biura tłumaczeń Nota Bene przygotuje specyfikację istotnych warunków zamówienia w oparciu o konkretne cechy zamówienia. Jeśli projekt zawiera więcej niż jedno zadanie, utworzony zostanie unikalny glosariusz, aby zapewnić spójność i stosowanie prawidłowej terminologii.

Zwykle nad tego typu projektami pracuje cały zespół specjalistów: tłumacz, korektor, edytor, osoba ds. kontroli jakości, projektant układu i menadżer, który będzie dostępny w godzinach pracy biura. Aby wykluczyć błąd ludzki, biuro tłumaczeń korzysta z nowoczesnych metod sprawdzania interpunkcji, idiomów, zapisów cyfrowych i wzorów. Materiał jest również sprawdzany przez głównego edytora.

Poufność tłumaczonych informacji zapewniamy za pomocą specjalnej Umowy o zachowaniu poufności na życzenie klienta. Dokumenty mogą zostać dostarczone do dowolnego kraju.

Bardzo rzadko doliczamy dodatkowe opłaty za tryb pilny lub tematy specjalistyczne, więc możesz mieć pewność, że cena nie wzrośnie, gdy dostarczymy projekt. To prawda, że w rzadkich przypadkach typu: „Potrzebujemy tego na wczoraj” oraz gdy klient jest gotowy zapłacić więcej, aby zespół realizował zadanie poza normalnymi godzinami pracy, w nocy lub w weekendy, cena może być wyższa, ale zawsze negocjujemy najpierw z klientem.

Ciekawostki o języku francuskim

Francuski jest jednym z głównych języków komunikacji międzynarodowej. Podczas gdy angielski był tradycyjnie językiem zwykłych ludzi, francuski był zawsze uważany za język komunikacji świeckiej elity. Jest on również uważany za język sztuki i kultury, pozostając najbardziej popularnym w wyższych sferach społecznych.

  1. Język francuski jest uznawany za język urzędowy w 29 krajach, w tym w Kanadzie, Belgii, Szwajcarii, Monako i Luksemburgu. Ale, na przykład, jego wersja używana w kanadyjskiej prowincji Quebec jest tak różna od klasycznego języka francuskiego, że osoby francuskojęzyczne często nie są w stanie go zrozumieć.
  2. Francuski był przez wiele wieków oficjalnym językiem Anglii. Dopiero w 1362 roku wydano The Pleading in English Act, oficjalny dokument, który zobowiązywał parlament brytyjski do prowadzenia obrad wyłącznie w języku angielskim. Jak na ironię, ta ustawa również została napisana po francusku.
  3. Motto monarchii brytyjskiej, umieszczone na herbie Wielkiej Brytanii, jest również zapisane w języku francuskim i brzmi jak „Dieu et mon droit” („Bóg i moje prawo”).
  4. Najstarszym francuskim zabytkiem pisanym jest przysięga strasburska, traktat między Karolem II Łysym, królem zachodniej Francii, a jego bratem, Ludwikiem II Niemieckim, królem wschodniej Francii, podpisany 14 lutego 842 r. w celu utworzenia koalicji przeciwko ich trzeciemu bratu, Lothairowi.
  5. Najciekawszym dziełem literackim z punktu widzenia frankoznawstwa jest powieść La disparition Georges’a Pereca, która ujrzała światło dzienne w 1969 roku. To, co ją wyróżnia, to fakt, że żadne z użytych w powieści słów nie zawiera litery e – najczęściej używanej litery francuskiego alfabetu. Pismo to nie jest również wykorzystywane w tłumaczeniach na inne języki europejskie.
  6. Za najdłuższe słowo w języku francuskim uważa się „anticonstitutionnellement” („niekonstytucyjny”) – 25 znaków. Victor Hugo użył najdłuższego zdania w swojej powieści „Les Misérables”. Jest to 823 słowa.
  7. Język francuski ma jeden z najbardziej skomplikowanych wzorów liczebników. Co więcej, logika, która się za tym kryje, jest czasami bardzo trudna do zrozumienia. Na przykład, 70 to „sześćdziesiąt i dziesięć”, 80 to „cztery razy dwadzieścia”, a 90 to „cztery razy dwadzieścia i dziesięć”. Mimo to, w języku gruzińskim i duńskim sytuacja jest jeszcze gorsza.
  8. Słowo „assiette” ma podwójne znaczenie. Oznacza zarówno „płytę” jak i „podporę”. W wyniku błędnego tłumaczenia powstało rosyjskie wyrażenie „być nie na miejscu”.
  9. W XIX wieku cała rosyjska szlachta mówiła po francusku, co nie przysłużyło się jej w czasie wojny z napoleońską Francją w 1812 roku. W tym czasie rosyjscy oficerowie byli czasami w ciemności myleni z przedstawicielami wrogiej armii z powodu ich francuskiej mowy.
  10. Francuzi mają najbardziej wyrafinowaną, a zarazem piękną reakcję na kichnięcie. W większości innych języków zwyczajowo na kichnięcie odpowiada się życzeniem zdrowia dla kichającego, u Francuzów jest to o wiele bardziej skomplikowane. Odpowiedzią na pierwsze kichnięcie jest „à tes souhaits” („niech się spełnią twoje życzenia”). Jeśli osoba kichnie ponownie, mówi się „à tes amours” („kocham cię”). Po trzecim kichnięciu odpowiada otaczającym go ludziom „que les tiennes durent toujours” („a wasze niech będą wieczne”).

Jesteśmy na rynku od ponad 20 lat i w tym czasie nauczyliśmy się dobrze pracować. Powierz nam tłumaczenie z francuskiego i uzyskaj wspaniałe rezultaty w rozsądnej cenie!