Agencja tłumaczeń “Nota Bene” świadczy usługi w zakresie tłumaczeń z języka wietnamskiego i na język wietnamski tekstów o różnej tematyce i o różnym stopniu trudności.

Język wietnamski należy do wietskich języków z rodziny austroazjatyckiej i jest językiem urzędowym Wietnamu. Posługuje się nim ponad 80 milionów osób mieszkających we Wietnamie, Kambodży, Australii, Francji, USA, Kanadzie, Niemczech, Tajlandii i Laosie.

Do końca XIX wieku język wietnamski funkcjonował jako język komunikacji codziennej i literatury pięknej (językiem oficjalno-literackim był klasyczny język chiński). Kształtowanie się odmiany literackiej języka wietnamskiego przypada na koniec XVII wieku. W drugiej połowie XIX wieku proces ów został przyspieszony dzięki francuskiej kolonizacji Wietnamu: w tamtym czasie dużą wagę przywiązywano do rozwoju języka wietnamskiego, żeby osłabić pozycje języka i kultury chińskiej.

Literacka odmiana współczesnego języka wietnamskiego bazuje na hanojskiej gwarze dialektu północnego. Zapis graficzny języka literackiego opiera się o wymowę dialektu środkowego i system tonalny dialektu północnego.

Pierwotnie język wietnamski zapisywany był przy pomocy znaków chińskich (do XX wieku) oraz hieroglifów Chữ nôm (również na bazie chińskiej). W 1910 roku wprowadzony został Quốc ngữ -alfabet łaciński z dużą ilością znaków diakrytycznych oznaczających tony. Każdą sylabę na piśmie oddziela się spacją.
Ciekawostka o języku wietnamskim.

W języku Wietnamu Środkowego (sedang) istnieje maksymalna ilość samogłosek.