Biuro tłumaczeń – czy jest potrzebne?

Biuro tłumaczeń - czy jest potrzebne

Branża usług językowych bardzo dynamicznie się rozwija. Postępująca cyfryzacja sprawiła, że osoby potrzebujące tłumaczenia, bez najmniejszych problemów znajdą specjalistę, który szybko dostarczy im usługę. Czy w takim razie biuro tłumaczeń w ogóle jest konieczne? A może wcale nie warto zwracać się do sformalizowanych firm? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej – sprawdź!

Jak działa agencja tłumaczeń?

Współczesna agencja tłumaczeń niekoniecznie wpisuje się w stereotyp z popularnych wyobrażeń o dużym przedsiębiorstwie, zatrudniającym całą strukturę pracowników w oparciu o etaty. Coraz więcej usługobiorców przestało ograniczać się wyłącznie do rynku lokalnego. Klienci nie muszą już zgłaszać się osobiście z dokumentami do siedziby, w której ustalana byłaby wycena i podpisywana umowa na wykonanie usługi.

Rynek dopasował się do realiów XXI wieku, w którym bardzo cenna jest elastyczność. Większość biur tłumaczeń posiada rozbudowane strony firmowe i panele online – za ich pośrednictwem można wygodnie zlecać przekłady. Wystarczy przesłać pliki do przetłumaczenia na wybrany język obcy. Dzięki temu z usług firmy, której główną siedzibą jest np. Białystok, mogą korzystać osoby z całej Polski lub nawet spoza jej granic. Szczegóły wykonania zlecenia można omawiać za pośrednictwem udostępnionego czatu, e-maila czy rozmowy telefonicznej.

A co, gdy potrzebne są tłumaczenia uwierzytelnione? Wymagają one potwierdzenia poprzez pieczęć eksperta posiadającego świadectwo wydane przez Ministra Sprawiedliwości (po zdaniu specjalnego egzaminu). W tym przypadku gotowe dokumenty przesyłane są za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Często biura tłumaczeń współpracują z wieloma podwykonawcami o różnych specjalnościach. To pozwala zapewniać bardzo szeroki zakres usług. Najczęściej nad koordynacją realizacji konkretnego zlecenia czuwa Project Manager. Dba on także o kontakty z klientem, odpowiada na jego pytania, przechowuje przesłane wytyczne i wskazówki.

Biuro tłumaczeń – czy rzeczywiście jest potrzebne?

Wielu potencjalnych klientów nurtuje pytanie – czy biuro tłumaczeń rzeczywiście jest potrzebne? Za co tak naprawdę płacimy pośrednikowi, gdy moglibyśmy samodzielnie znaleźć doświadczonego wykonawcę? Agencja przede wszystkim zapewnia szerszy zakres usług, wyższe bezpieczeństwo oraz pełen profesjonalizm. Można jej zlecić przekłady na wiele różnych języków i wskazać szybkie terminy, które rzadko zapewni pojedynczy tłumacz. Firma zadba o konwersję plików – nie trzeba jej dostarczać tekstów w formie edytowalnej. Dodatkowo może zaproponować również usługi grafika (skład DTP). W ten sposób można zyskać kompleksowe wykonanie zlecenia w jednym miejscu.

Warto wziąć pod uwagę, że dobre biuro tłumaczeń specjalistycznych najczęściej posiada ubezpieczenie OC działalności. Dla zlecającego oznacza to bezpieczeństwo, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów, wykonawca weźmie na siebie odpowiedzialność finansową i pokryje straty.

Tłumaczenia z biurem – najwyższa jakość wykonania

Dobra agencja tłumaczeń współpracuje z zespołem sprawdzonych ekspertów. Są to osoby, które przechodzą złożony proces rekrutacji, posiadają potwierdzone uprawnienia, a ich umiejętności są dokładnie weryfikowane. To pozwala obsługiwać liczne języki i przydzielać realizacje w zgodzie ze specjalizacjami poszczególnych pracowników.

Często za wykonanie zlecenia odpowiadają tutaj native speakerzy. Dzięki temu tekst jest perfekcyjnie dopasowany do odbiorców z danego kraju. Duże zamówienie może zostać rozbite na części, co przyspieszy termin jego realizacji. Profesjonalne biura dbają jednocześnie o spójność, dlatego przekłady trafiają do redaktora, a następnie do korektora. To ogranicza ryzyko pomyłek.

Podsumowanie

Zależy Ci na profesjonalnych tłumaczeniach i sprawnej obsłudze? Biuro tłumaczeń Nota Bene w Białymstoku zapewnia najwyższą jakość usług, potwierdzoną certyfikatem ISO 9001:2008. Każdy przekład jest obowiązkowo sprawdzany przez niezależnego redaktora, który odpowiada za harmonizację terminologii. Na etapie korekty weryfikowane są daty i liczby oraz ogólny wygląd tekstu. Chcesz wypróbować naszą ofertę – zapraszamy do kontaktu!